Kuidas pildistada 4: Säri

Säri on minu meelest kõige raskemini seletatav mõiste. Nägu näete, läks mul kirja panekuks üksjagu aega ja lisaks ei ole ka pildimaterjal väga kiita, kuna ilmekate piltide tegemine nõuab vaba aega. Ja ootamatult on õhtuti nii valge, et soovitud pilti ei õnnestu ka võrdluseks teha, aga annan kohe teada, kui seda teha olen saanud.

Kõige lihtsam oleks öelda, et säri on pildistamise juures see osa, kui kaua ühte pilti reaalselt pildistatakse või kui kaua olemasolevat valgust kaamerasse lubatakse. Pildi tegemiseks võib kuluda murdosa sekundist, sel juhul tuleb kaamerast kuuldavale kiire klõps-klõps. Samas võib pildi tegemiseks kuluda aega aga sekundeid ja minuteid, sel juhul käib üks klõps ära ja vastava aja möödudes teine klõps ning siis alles on pilt valmis. Kui ISO ja avaga on lihtne, kas mul on valgust juurde vaja või mitte, kas mul on vaja väga detailide rohket või aimatavat pilti, mis jätab ka fantaasiale ruumi, siis säriga on veidi keerulisem.

Inimeste puhul tuleks jälgida, et see klõps-klõps käiks kiiresti, muidu jõuab nt laps end piisavalt palju pildi tegemise ajal liigutada ja pilt on fookusest väljas (udune).Keera oma kaamera M või Tv režiimile, vaata läbi pildiotsija ja vajuta õrnalt päästikule. Canoni kasutajad näevad läbi pildiotsija vasakus ääres numbrit, mis hakkab kas siis suurenema või vähenema. See number võib minna nii tuhandetesse, kui ka hoopis väga väikseks jõudes lõpuks sõnani bulb. Mida suurem see number on, seda kiiremini pilti tehakse ja seda kindlam on, et pilt tuleb terav (kui muidugi enne pildistamist teravustatakse).

Inimeste, eriti laste ja loomade (koerad/kassid) pildistamiseks õues hoian ma säriaega vahemikus 1/500`le (kehvem ilm) kuni 1/2000`le (päikseline). See number näitab murdosa sekundist ja kaamera näitab meile vaid numbrit 500 või 2000. Kui laps istub ilusti paigal ja olen kindel, et ta ei liiguta, siis on säri vahest ka 1/100`le. Need on kõik sellised kiired säriajad. Näiteks, kui pildistada sellise säriajaga (1/1000, 1/2000, …)purskkaevu, siis jäävad piisad kõik ilusti pildile näha. Nii kiire säriaja juures ei jää piltidel näha, kui me ise kaamerat kogemata kõigutame.

Kui säriaeg keerata pikaks, siis hakkab vesi piltidel “voolama”, autode asemel tekivad öisel linnatänaval teedele sõitma punased ja valged jutid jne. Selliste piltide tegemiseks on vaja juba statiivi, sest nii pika aja peale liigume me ise ka silmnähtavalt ja seetõttu on pilt pärast udune. Selleks, et pikka säri kasutada, tuleb ISO hoida võimalikult madalana ja ava keerata kinni (number suuremaks). Päeval seda teha ei saa, siis on juba vastavaid abivahendeid vaja, et kaamera petmiseks saavutada piisav hämarus. Esimesel pildil olev Jägala juga on pildile püütud jaanuari kuu varahommikul, kui õues oli veel hämar, aga vaadates pilti on mulje nagu oleks pilt tehtud päeval. Ava keerasin võimalikult kinni ja ISO keerasin kõige madalamaks, mis mul on võimalik. Sellisel juhul on võimalik keerata säri sekunditesse. Miks just 3,2 või 0,5 sekundit, sellest kirjutan järgmine kord, kuidas siis mina neid kolme olulist mõistet pildistamisel kasutan.

jägala-(1)

Säri 3,2 sek, ava 29, ISO 100, @ 70mm, statiiv.

turjekeldri juga

Säri 0,5 sek, ava 16, ISO 100, @ 90mm, statiiv.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: